Что изменилось в механизме функционирования текущих зарплатных и социальных счетов в последние три месяца? 03.11.2014

Допускают ли банки на счет незарплатные средства? Как учреждения разделяют зарплатные и незарплатные счета? Расспрашивал экспертов Prostobank.ua

Что изменилось в механизме функционирования текущих зарплатных и социальных счетов в последние три месяца?
Что изменилось в механизме функционирования текущих зарплатных и социальных счетов в последние три месяца? image:1

Татьяны Шаповал, директор департамента развития розничного бизнеса Credit Agricole

Починаючи з 01 серпня 2014 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 04.07.2014 року № 1588 - VII (надалі – Закон), яким встановлено оподаткування пасивних доходів фізичних осіб у вигляді процентів нарахованих на залишки коштів на поточних (у тому числі карткових), вкладних (депозитних) рахунках - за ставкою - 15%.

Законом передбачено звільнення від оподаткування процентів, нарахованих на залишки на поточних (у тому числі карткових) рахунках, на які здійснюються зарахування виключно коштів у вигляді заробітної плати, стипендій, пенсій та соціальної допомоги.

На даний час, всі відкриті в нашому банку карткові рахунки є універсальними та не можуть бути визнані такими, що використовується виключно для зарахування заробітної плати, стипендій, пенсій та соціальної допомоги, оскільки окрім зазначених коштів на ці рахунки наразі можуть бути зараховані:

  • кошти на відрядження, матеріальна допомога, компенсації на паливо, позичка та інше;
  • кошти, внесені готівкою або перераховані безготівково на рахунок будь-якою фізичною особою або юридичною особою по господарськім договорам, в тому числі договори страхування, підряду, повернення податкового кредиту тощо;
  • кошти, перераховані на платіжну картку через платіжну систему будь-якою фізичною особою з власної платіжної картки;
  • погашення технічного овердрафту;
  • відсотки на залишок коштів на картковому рахунку, нараховані банком за користування такими коштами.

Тому, оподаткування нарахованих процентів на залишок застосовується банком для всіх без виключення поточних та карткових рахунків фізичних осіб. При цьому, режим функціонування рахунків залишився незмінним без обмежень щодо зарахованих коштів та без необхідності укладання з банком додаткових угод.

Законом передбачається виключення по оподаткуванню процентів на залишок лише по тих рахунках, яким була встановлена окрема ознака. Зазначена ознака встановлюється на підставі додаткової угоди з клієнтом до договору банківського рахунку і передбачає окремий режим його функціонування, а саме зарахування лише зарплати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги.

Наразі банк проводить роботи по впровадженню рахунків з окремим режимом функціонування, на які неможливо буде зараховувати інші ніж цільові кошти (зарплата, пенсія, стипендія, соціальні виплати).

Проте, такі рахунки матимуть ряд недоліків:

  • відсутність можливості поповнити рахунок будь-яким з способів: готівкою, переказом на рахунок, переказом з картки на картку;
  • неможливість отримати інші виплати від роботодавця, як то: кошти на відрядження, матеріальна допомога тощо;

За бажанням будь-який клієнт банку зможе відкрити такий окремий рахунок зазначивши у заяві, що він відкривається виключно для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат. Діючі рахунки можуть бути також переведені на нову схему обслуговування за умови підписання додаткового договору до договору банківського рахунку.

Что изменилось в механизме функционирования текущих зарплатных и социальных счетов в последние три месяца? image:2

Марина Нестеровская, директор департамента розничного бизнеса банка «Хрещатик»

В механизме функционирования текущих зарплатных и социальных счетов изменилось следующее. Банки акцентировали внимание держателей таких счетов на необходимости выполнения банками функций налогового агента.

Собственно, для клиента ничего не изменилось. Банки усовершенсововали свои подходы в сопровождении зарплатных и пенсионных счетов таким образом, чтобы клиенты не теряли привычных сервисов.

Если условиями продукта это предусмотрено, то банк от доходов, полученных клиентом на «незарплатные» средства насчитает и уплатит 15% налога.

Если говорить о некоторых банках, которые уже не допускают на зарплатный счет незарплатные средства, то этот процесс происходит на технологическом уровне. Сегодня банки эксплуатируют ИТ-системы, которые позволяют гибко настраивать процессы расчетов. Режимы счетов описаны в условиях продукта и изложены в договорах банковского счета.  

Олена Полянчук, начальник управління правового супроводу продажів юридичного департаменту UKRSIBBANKу BNP Paribas Group

Листом НБУ № 25-110/55892 від 01.10.2014 "Про окремі питання ведення поточних рахунків, доходи у вигляді процентів за якими не оподатковуються" доведено додаткові роз’яснення банкам щодо нових положень Податкового кодексу України стосовно доходу фізичних осіб, який підлягає оподаткуванню, та надано додаткові рекомендації.

Так, згідно з підпунктом 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, дохід у вигляді процентів на поточні банківські рахунки (крім заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат) включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Звертаємо вашу увагу, що на сьогоднішній день на залишки коштів на рахунках фізичних осіб, які відкриті в рамках зарплатних проектів в нашому банку, не нараховуються відсотки. Відповідно, у фізичної особи не виникає бази для оподаткування при зарахуванні різного роду виплат, не пов’язанних із заробітною платою, соціальними виплатами.

У звязку з цим, на pахунки зараховуються будь-які платежі, без обмеження за видами надходжень, а не тільки заробітна плата, стипендії, пенсії, соціальна допомога та інші передбачені законом соціальні виплати. Наш банк наразі не вимагає від своїх клієнтів обов'язково відкривати окремі рахунки.


Популярные рейтинги

Популярные системы переводов

Популярные путеводители

Популярные FAQ

Срочно нужны деньги?