Дослідницький семінар НБУ: при визначенні впливу зміни тарифів на експорт необхідно враховувати його інтенсивну складову

Минулого тижня в Національному банку України відбувся відкритий дослідницький семінар, під час якого аспірант Каліфорнійського університету, Берклі, Сергій Мелещук презентував результати дослідження Інтенсивна складова міжнародної торгівлі: за межами Парето (The Intensive Margin in Trade: Moving Beyond Pareto).

Дослідження було проведено у співавторстві зі страшим економістом Світового банку Аною М. Фернандес, професором Стендфордськогоуніверситету Пітом Дж. Кліноу, старшим економістом Міжамериканського банку розвитку Мартою Д. Пієрола, професором Каліфорнійського університету, Берклі, Андресом Родріґез-Кларе.

У своєму дослідженні автори вивчають роль інтенсивної складової у формуванні загального розміру експорту між торгівельними партнерами. Відповідно до традиційних моделей міжнародної торгівлі, в яких продуктивність фірм розподілена за законом Парето, загальний розмір експорту залежить від кількості експортерів, тобто екстенсивної складової. Проте, використовуючи дані щодо експорту фірм з 50 країн, автори встановили, що відмінність загального обсягу експорту серед різних фірм на 40% пояснюється середнім обсягом експорту на одну фірму. Іншими словами, інтенсивна складова відповідає за понад 40% варіації.

Як стверджують автори, будь-яка модель побудована для вивчення фірм в контексті міжнародної економіки повинна відтворювати ці нові факти про інтенсивну складову. Автори висувають свою гіпотезу, яка може пояснити розмір інтенсивної складової та ще деякі закономірності, які суперечать канонічній моделі. На переконання Сергія Мелещука, це дослідження може бути корисними для вчених, а також розробників монетарної та торгової політики, які намагаються визначити, що станеться з розміром загального експорту після зміни валютного курсу чи митних тарифів.

З матеріалами дослідження англійською мовою можна ознайомитися за посиланням: http://goo.gl/BYf7m8.

З презентацією дослідження можна ознайомитися за посиланням: https://goo.gl/3A9hMt

Відео семінару можна переглянути за посиланням: https://goo.gl/HttoXk

Національний банк започаткував серію відкритих дослідницьких семінарів для представників академічних кіл, аналітиків і експертів в середині 2015 року. З того часу було проведено сім таких семінарів. Відео попередніх семінарів можна переглянути за посиланням:https://goo.gl/10gupU.

З метою подальшої організації таких заходів запрошуємо до співпраці потенційних доповідачів для презентації результатів своїх досліджень з питань, що пов’язані з діяльністю Національного банку України та роботою фінансової системи. Пропозиції (разом з бажаною датою семінару, презентаційними матеріалами, резюме та/або проектом статей) необхідно подавати для подальшого розгляду до відділу досліджень департаменту монетарної політики та економічного аналізу (надсилати на електронні адреси: [email protected],[email protected]).


Срочно нужны деньги?